Son dakika | Putin açık açık NATO'yu suçladı

05 Temmuz 2019 Cuma 00:11
son-dakika--putin-acik-acik-natoyu-sucladi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Libya devletini  yıkan NATO kararıydı. Sonucu görüyoruz. Kaos." dedi.

İtalya'nın başkenti Roma'ya günübirlik resmi ziyaret yapan Putin,  Katolik aleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, İtalya  Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ve İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile görüştü.

Putin, İtalya Başbakanı Conte ile düzenlediği ortak basın  toplantısında, Libya kriziyle ilgili bir soru üzerine şunları ifade etti:

"Libya'da bugün olanları konuşmadan önce bunun nasıl ve neden  başladığını bilmek gerekiyor. Libya devletini yıkan NATO kararıydı. Sonucu  görüyoruz. Kaos. Ülkede silahlı gruplar çatışıyor. Biz en kısa zamanda ateşkes  ilan edilmesini ve taraflar arasında diyalog başlatılıp, normalleşme sürecine  geçilmesini istiyoruz."

Putin, "ABD-Çin arasında ticaret anlaşması olmasını iki taraf için de  istiyoruz" ifadesini de kullanarak, "Dünyaya bakarsak ciddi bir ekonomik sorun  var. Gelecek yıl kişi başına düşen gelir ve küresel ticaret hacmi düşecek. Bu  yüzden anlaşmanın sağlanması için her şey yapılmadır. Anlaşma olursa biz memnun  oluruz. Çin üst yönetiminin bir anlaşma için esneklik gösterdiğini biliyorum. Ne  olacağını göreceğiz." açıklamasında bulundu.

Diğer yandan, Rusya'nın Kırım ve Sivastopol'u yasa dışı ilhakı  nedeniyle Avrupa Birliği'nin (AB) 23 Haziran 2020'ye kadar uzattığı yaptırımları  da değerlendiren Putin, AB'nin başkanlık pozisyonlarının değişmesiyle başlayacak  yeni dönemde Rusya-AB ilişkilerinin de yenilenebileceğine inandığını dile  getirdi.

Putin, "Yaptırımlardan dolayı AB ülkeleri de milyonlarca dolar  kaybediyor. Ama yaptırımların son bulması sadece Rusya'ya bağlı değil. Bu  olasılık her zaman var. Ortak medeniyetlere sahibiz, aşılmaz bariyerler olduğunu  sanmıyorum ama AB'ye de çok bağlı." ifadesine yer verdi.

İtalya Başbakanı Conte de Libya'daki iç savaş ve göçmen sorunlarının  iki ülkenin "ortak endişesi" olduğunu belirterek, "Libya'da hızlı bir ateşkes  için Birleşmiş Milletlere ortak destek veriyoruz." dedi.

Conte, AB'nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımların son bulması için  Putin'in kullandığı "Rusya'ya bağlı değil" değerlendirmesine, "Bunu demek çok  alçakgönüllülük olur. Rusya anlamlı adımlar atabilir." karşılığını verdi.

500 İtalyan firmanın Rusya ile iş yaptığını anımsatan Conte,  İtalya'nın ithalatındaki 5. pazarın Rusya olduğunu vurgulayarak, "Yaptırımların  bir sonunun olması gerektiğini düşünüyoruz. Önümüzde zaman var ve bu hedefe  ulaşmak için çalışıyoruz." sözlerine yer verdi.

Papa'dan Putin'e: "Benim için dua et"

Öte yandan, Putin'in Papa Franciscus ile Vatikan'da 55 dakika süren  bir görüşme yaptığı ve toplantıda Suriye, Venezuela ve Ukrayna krizlerinin  öncelikli ele alındığı bildirildi.

Görüşmenin sonunda Papa'nın Putin'e, "Benim için dua et" demesi ve  Putin'in buna, "Bana ayırdığınız zaman için teşekkürler. İlginç ve çok önemli bir  görüşmeydi." şeklinde karşılık vermesi dikkati çekti.

Basın toplantısının ardından "İtalya-Rusya Diyalog Forumu"na katılmak  üzere İtalya Dışişleri Bakanlığına giden Putin'in daha sonra İtalya Başbakanı  Conte tarafından onuruna verilen akşam yemeğine katılacağı bildirildi.

Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile de bir araya gelecek olan  Putin'in daha sonra Roma'dan ayrılması bekleniyor.

Putin'in İtalya'daki temaslarında ikili siyasi, ekonomik ve kültürel  ilişkilerin yanı sıra Suriye, Ukrayna, Libya sorunlarının öncelikli olarak ele  alındığı kaydedildi.

Putin, Roma'ya son olarak 10 Haziran 2015'te resmi ziyarette bulundu.  İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ise geçen ekim ayında Moskova'ya resmi ziyaret  gerçekleştirdi.Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-putin-acik-acik-dunya-2899650/Haber okunma sayısı: 274

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER