Son dakika | Cumhurbaşkanı Erdoğan 'karar verdik' diyerek açıkladı: Türkiye-Irak arasında...

15 Mayıs 2019 Çarşamba 22:06
son-dakika--cumhurbaskani-erdogan-karar-verdik-diyerek-acikladi-turkiye-irak-arasinda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Irak Cumhuriyeti Bas¸bakanı Adil Abdülmehdi ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Türkiye-Irak arasında bir askeri işbirliği ve güven anlaşmasının yapılmasının isabetli olacağına karar verdik.' dedi.

Irak Başbakanı Abdulmehdi, 'Hiçbir şekilde Türkiye topraklarına, bizim topraklarımızdan bir güvenlik tehdidinin oluşmasını kabul etmemiz mümkün değil' dedi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

Irak'ın yeniden imarı konusunda, DEAŞ  işgalinden en çok zarar gören bölgelerin kalkındırılmasına ve Irak'ın güneyine  uzanan bir ticaret koridoru tesis edilmesine öncelik verdiğimizi teyit ettik.

DEAŞ tarafından tahrip edilen Kerkük-Ceyhan petrol boru  hattının bir an önce faaliyete geçirilmesinin önemine işaret ettik.

Türkiye-Irak arasında bir askeri işbirliği ve güven  anlaşmasının yapılmasının isabetli olacağına karar verdik.

Türkiye - Irak ilişkilerini tüm boyutları ile değerlendirdik. Irak'ın zenginliği olan tüm etnik ve dini gruplar Türk halkının dostudur, kardeşidir.

Irak'ın siysi birliği ve toprak bütünlüğü Irak siyasetinin temelini oluşturuyor. Irak'ın barış ve istikrarda daha önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. 2013 sonrasında Türk yatırımcısı Irak'tan vazgeçmedi. İşçilerimiz mühendislerimiz bu uğurda canlarını verdi.

20 milyar dolarlık bir ticaret hacmini hedeflemiş bulunuyoruz.

Irak'ın yeniden imarı konusunda DEAŞ işgalinden en çok zarar gören bölgelerin kalkındırılmasına öncelik verdiğimizi teyit ettik.  Enerji sektöründe büyük bir iş birliği potansiyelimiz var.

DEAŞ tarafından tahrip edilen Kerkük Ceyhan Boru hattının bir an önce faaliyet geçirilmesinin önemine vurgu yaptık.

Özellikle Türkiye olarak geçtiğimiz yılki kuralık döneminde Irak'a elimizden gelen yardımı sağladık.

Temaslarımızda DEAŞ, PKK ve FETÖ terör örgütleri ile mücadelemizin kararlılıkla sürdürülmesi için Irak ile Türkiye arasında askeri ve güven anlaşmasının yapılmasına aramızda karar verdik.

ADİL ABDÜLMEHDİ:

Hiçbir şekilde Türkiye topraklarına, bizim  topraklarımızdan bir güvenlik tehdidinin oluşmasını kabul etmemiz mümkün değil

Türkiye ve Irak iki komşu ülke ve halkları kardeş ülkeler. Ortak tarihe sahip ülkeler. Geleceğimizi de beraberce inşa edeceğiz. Bugünkü görüşmelerimiz yoğun ve verimliydi. İki ülke arasında bir ticaret hacmi hedefimiz var. Biz bunun daha da öteye taşınmasını arzulamaktayız.

El ele vererek birçok adımı beraber atabiliriz. Irak bugün güvenlik ve istikrar konusunda sorun yaşamamakta.

İnsanların korkup terk ettiği zamanlarda bile Türkiye Irak'ı bırakmadı. Canlarını feda eden Türk kardeşlerimiz oldu.Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-cumhurbaskani-siyaset-2874484/Etiketler: Tayyip Erdoğan , Irak , Recep Tayyip ErdoğanHaber okunma sayısı: 91

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER