Skandal! Dünyayı şoke eden olayda gizli ses kaydı ortaya çıktı

15 Mayıs 2019 Çarşamba 20:32
skandal-dunyayi-soke-eden-olayda-gizli-ses-kaydi-ortaya-cikti

Amerikan basın kuruluşları, American Airlines pilotlarının, 737 Max'in ekim ayında Endonezya'daki ilk ölümcül kazasından bir ay sonra Boeing yöneticileriyle bir araya geldiğini ve bu toplantıda "Manevra Karakteristiği Takviye Sistemi"ne ilişkin kaygılarını dile getirdiğini duyurdu.

American Airlines  pilotlarının, Etiyopya'daki kazadan  aylar önce Boeing firmasına 737 Max uçaklarına ilişkin potansiyel güvenlik endişelerini ilettiği bildirildi. 

Amerikan yayın kuruluşu CBS ve New York Times'ın ele geçirdiği gizlice  alınan ses kaydında, American Airlines pilotlarının 737 Max'in ekim ayında  Endonezya'daki ilk ölümcül kazasından bir ay sonra Boeing yöneticileriyle bir  araya geldiği ve  "Manevra Karakteristiği Takviye Sistemi" (MCAS) adı verilen  kontrol sistemi konusundaki endişelerini dile getirdiği duyuluyor.

Kapalı kapılar ardında yapılan toplantıda Boeing Başkan Yardımcısı  Mike Sinnett'in, ekim ayındaki kazayla ilgili "Kimse henüz tek sebebin, uçaktaki  bu fonksiyon olduğu sonucuna varmadı." ifadesini kullandığı belirtildi.

Sinnett'in, öte yandan böyle bir trajedinin yaşanmasının olabilecek en  kötü şey, daha kötüsünün ise bir başka trajedi daha yaşanması olduğunu dile  getirdiği ifade edildi.

Birleşik Pilotlar Derneğinin (APA) Güvenlik Komitesi Başkanı Mike  Michaelis'in de toplantıda "ne pilotların ne de başkalarının uçakta bu sistemin  varlığından haberdar olmadığını" söylediği kaydedildi.

Boeing'den kasım ayındaki toplantıya ilişkin açıklama yapılmadı.

Boeing 737 Max 8 krizi

Etiyopya Hava Yollarına ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı, 10  Mart'ta Addis Ababa'dan Kenya'nın başkenti Nairobi'ye gitmek için havalandıktan  kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 157 kişi hayatını kaybetmişti.

Endonezya'da ise Lion Hava Yollarına ait "JT 610" sefer sayılı Boeing  737 Max 8 tipi uçak, 29 Ekim 2018'de, Cakarta'dan Sumatra Adası'ndaki Pangkal  Pinang şehrine gitmek üzere havalandıktan kısa bir süre sonra denize çakılmıştı.  189 kişinin yaşamını yitirdiği kaza, bu tip uçakların ilk kazası olarak tarihe  geçmişti.

Etiyopya'daki kazanın ardından aralarında Türkiye, Çin, Etiyopya,  İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya'nın da aralarında bulunduğu  birçok ülke "Boeing 737 Max" tipi uçakların operasyonlarını geçici olarak  durdurmuş ve hava sahalarını bu uçuşlara kapatmıştı.

Her iki kazada da 737 Max tipi uçaklarda, hücum açısı sensörleri  arasındaki veri uyuşmazlığının "Manevra Karakteristiği Takviye Sistemi" (MCAS)  adı verilen kontrol sisteminin otomatik devreye sokmasının etkili olduğu  belirtilmişti.

Boeing, 737 Max tipi uçakların hücum açısı sensörlerinin MCAS  yazılımına yanlış veri sağlaması durumunda, ek güvenlik katmanları sağlayacak bir  güncelleme yapacağını duyurmuştu.Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/skandal-dunyayi-soke-eden-olayda-ekonomi-2874475/Haber okunma sayısı: 190

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER