Rusya'da 'dolar' tarih oluyor!

07 Mayıs 2019 Salı 21:45
rusyada-dolar-tarih-oluyor

Rusya Merkez Bankası, 2018’de dolar rezervlerini altın, yuan ve Euro'ya çevirdi.

Rusya Merkez Bankasınca yayımlanan 2018’e ilişkin yıllık raporda,  ülkenin uluslararası rezervlerindeki pay dağılımı değerlendirildi.

Rusya’nın uluslararası rezervlerinde doların payı, geçen yıl 2017’ye  kıyasla 23,1 puanlık düşüşle yüzde 22,7’ye gerilerken, Euro’nun payı 10 puanlık  yükselişle yüzde 31,7’ye, yuanın payı 11,4 puanlık artışla yüzde 14,2’ye  yükseltildi.

Ülkenin rezervlerindeki altının payı ise 2018 itibarıyla yaklaşık 1  puanlık artışla yüzde 18,1’e çıktı.

Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı ve Maliye Bakanı Anton Siluanov, bir  süre önce yaptığı açıklamada, ülkedeki petrol ve doğal gaz şirketlerinin  ödemelerindeki doların payını azaltmaya yönelik planlarını yakında hükümete  sunacaklarını bildirmişti.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin de Rusya Maliye  Bakanlığı ve Rusya Merkez Bankası ile ülke ekonomisinin “dolarsızlaştırılması”  için çeşitli adımlar atılacağını duyurmuştu.

Merkez Bankası ve Rus hükümetince yönetilen döviz, para, IMF rezerv  pozisyonu, altın ve diğer rezerv varlıklardan oluşan ülkenin uluslararası  rezervleri, ağustos 2008'de 598 milyar dolarla tarihinin en yüksek seviyesine  ulaşmıştı.Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/dolar-rusya-da-tarih-oluyor--ekonomi-2870097/Etiketler: dolar , Rusya , Merkez Bankası , VideoHaber okunma sayısı: 629

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER