Putin ve Pompeo arasında kritik görüşme gerçekleşti

15 Mayıs 2019 Çarşamba 02:01
putin-ve-pompeo-arasinda-kritik-gorusme-gerceklesti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüştü.

Putin’in Soçi’de Boçarov Ruçey yazlık ikametinde gerçekleştirdiği  kabul 1,5 saat sürdü. Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov görüşme ile  ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Uşakov, Rusya ve ABD’nin ilişkileri düzeltmeye ve yeniden aşamalı  olarak iletişim kanallarını kurmaya başlamasından yana olduğunu aktardı.

ABD’nin Rusya karşıtı yaptırımlarına görüşmede değinildiğini belirten  Uşakov, hem Rusya’ya yaptırım uygulanıp hem de aynı anda Rusya’dan Amerikalılar  için faydalı olacak bir şey yapmasını istemenin mümkün olmadığını ifade etti.

ABD Özel Yetkili Savcısı Robert Mueller’in raporunun Rusya’yı ABD  seçimlerine müdahale etmekle suçlamanın yersiz olduğunu gösterdiğini kaydeden  Uşakov, bu hususta ABD yönetimi ile ciddi bir diyalog kurma yolunda ilerlemeye  devam edeceklerini ifade etti.

Putin ve Pompeo’nun nükleer silahların azaltılması anlaşması New Start  ile ilgili durumu da ele aldıklarını söyleyen Uşakov, görüşme esnasında Putin'in  ABD’nin İran Nükleer Anlaşmasından çıkması konusunda Rusya’nın hayal kırıklığına  uğradığını söylediğini kaydetti.

Uşakov, Putin’in Pompeo ile Suriye, Afganistan, İran, Libya, Kuzey  Kore ve Venezuela’daki durumu da ele aldığını bildirdi.

Uşakov, “Putin Afganistan meselesinin çözümünün çok zor olduğunu,  sürecin zor ilerlediğini, Taliban’ın gücünü artırdığını belirtti. Yani, bizim  burada aktif olarak iş birliği yapmamız ve bu ülkede güç dengesi kurmamız  gereklidir.” ifadelerini kullandı.

S-400 anlaşması

Türkiye’nin S-400 hava savunma füze sistemi satın alması ile ilgili  konuya ilişkin de değerlendirmede bulunan Uşakov, “Amerikalıların (S-400  sözleşmesinin iptali yönünde Türkiye’ye) ısrarını biliyoruz. Bana göre, birkaç ay  önce üzerinde anlaşmaya varılan sözleşmenin hayata geçirilmesi hızla devam  ediyor. Şimdilik hiç bir başarısızlık yok.” diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kremlin Dış Politika Danışmanı  Yuriy Uşakov ve Rusya Dış İstihbarat Servisi Direktörü Sergey Narışkin'in hazır  bulunduğu görüşmeye ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ABD Dışişleri  Bakan Yardımcısı Philip Reeker ve ABD'nin Moskova Büyükelçisi Jon Huntsman da  katıldı.
 Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/putin-ve-pompeo-arasinda-kritik-dunya-2873973/Etiketler: ABD , Rusya , Afganistan , Taliban , Suriye , Libya , Moskova , Kore , Video , Venezuela , Vladimir PutinHaber okunma sayısı: 142

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER