NATO'dan Rusya'ya dev gözdağı

08 Haziran 2019 Cumartesi 21:18
natodan-rusyaya-dev-gozdagi

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu ittifak üyeleri, ABD'nin öncülüğünde Baltık Denizi'ndeki en kapsamlı tatbikata hazırlanıyor. Gövde gösterisine 8 bin 600 birlik, 50 gemi ve denizaltı ile 40 uçak katılacak.

ABD ile Avrupa'dan 18 ülke, Baltık Denizi'ndeki en  kapsamlı tatbikat olan BALTOPS'u 47'inci kez gerçekleştirmeye hazırlanıyor. 

ABD'nin öncülüğünde 9-21 Haziran'da gerçekleşecek tatbikat, yarın  Almanya'nın Baltık Denizi'ndeki Kiel Limanı'nda başlayacak.

BALTOPS 47'e NATO üyeleri ABD, Türkiye, Belçika, Danimarka, Estonya,  Fransa, Almanya, Letonya, Litvanya, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya,  İspanya ve İngiltere'nin yanı sıra ortak ülkeler İsveç ve Finlandiya katılacak.

Yaklaşık 8 bin 600 birlik, 50 gemi ve denizaltı ile 40 uçağın  katılacağı tatbikatta, deniz mayınları ve denizaltıları imha etmek, hava  savunmasını geliştirmek ve düşman gemileri tarafından olası saldırılara karşı  askeri talim ve tatbikat yapılacak.

2014 öncesinde tatbikata katılan Rusya, Kırım'ı ilhakı ve Ukrayna'daki  istikrarı bozucu faaliyetleri sürdürmesi nedeniyle tatbikata bu yıl da davet  edilmeyecek.  Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/nato-dan-rusya-ya-dev-gozdagi-dunya-2886338/Haber okunma sayısı: 561

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER