İskandinav ülkelerindeki cinsel saldırı mağdurları adalet bulamıyor

04 Nisan 2019 Perşembe 02:31
iskandinav-ulkelerindeki-cinsel-saldiri-magdurlari-adalet-bulamiyor

Uluslararası Af Örgütü'nün raporunda, Danimarka,  Finlandiya, Norveç ve İsveç'in cinsiyet eşitliği açısından ilk sıralarda yer  almasına rağmen ciddi derecede yüksek tecavüz oranlarına sahip olduğu ve adalet  arayan bu ülkelerdeki mağdurların çoğu zaman yüzüstü bırakıldığı belirtildi.

Uluslararası Af Örgütü, dört İskandinav ülkesi Danimarka, Finlandiya,  Norveç ve İsveç'teki cinsel saldırılar ve faillerin yargılanmasına ilişkin bir  rapor yayımladı.

"Değişim zamanı: İskandinav ülkelerindeki tecavüz mağdurları için  adalet" adlı raporda, hatalı yasalar, yaygın zararlı inanışlar ve toplumsal  cinsiyet kalıp yargılarının bu ülkelerdeki tecavüzcülere bir dokunulmazlık  verdiği ifade edildi.

Tecavüz mağdurlarının karşılaştığı durumların dört ülkede de aynı  olmamakla birlikte, "kadına yönelik cinsel şiddeti görmezden gelen, inkar eden ve  üstünü örten adalet sistemleri açısından rahatsız edici şekilde bu ülkeler  arasında paralellikler bulunduğu" ifade edildi.

Tüm İskandinav ülkelerinin imza attığı İstanbul Sözleşmesine göre,  tecavüz ve cinsel nitelikteki tüm rıza dışı eylemlerin suç olarak  sınıflandırılması gerektiği, ancak Finlandiya, Norveç ve Danimarka'daki  yasalarda, "rıza dışı olması" temeline dayanan bir tecavüz tanımı bulunmadığına  dikkati çekildi.Raporda, yasada veya uygulamada, bir mağdurun fiziksel olarak  direnmediği için rıza gösterdiği varsayımının sorunlu olduğu, çünkü cinsel  saldırı sırasında mağdurda "donma" gibi fizyolojik veya psikolojik eylemsizlik  görülebildiğine vurgu yapıldı.

Finlandiya

Rapora göre, her yıl Finlandiya'da yaklaşık 50 bin kadın tecavüz dahil  cinsel şiddete maruz kalıyor. Bu suçların faillerinin çoğu ise hiçbir zaman  adalete teslim edilmiyor. 2017 yılında tecavüzden dolayı sadece 209 mahkumiyet  kararı verildi.

Görüşülen mağdurlar, nasıl sonuçlandığına bakılmaksızın süreci  stresli, korkutucu ve damgalayıcı olarak tanımladı. Raporda, bir mağdurun,  "Duruşmada düşündüm ve avukatıma, 'bunun (süreç) böyle olacağını bilseydim, asla  tecavüzü bildirmezdim' dedim." şeklinde konuştuğuna dair ifadeler yer aldı.

İsveç

Rapora göre, İsveç'teki yüksek tecavüz oranlarına rağmen, 2017  yılındaki vakaların sadece yüzde 6'sı kovuşturmaya tabi tutuldu. Raporda, düşük  kovuşturma ve mahkumiyet oranlarının adalet sistemine olan güveni etkilediği  ifade edildi.

Ayrıca toplumsal algılara da dikkat çekilerek, son zamanlarda yapılan  bir araştırmada, İsveç'te neredeyse her 10 kişiden birinin, kadına yönelik cinsel  şiddette, mağdurun kendisi tarafından kışkırtıldığı konusunda hemfikir olduğunu  ortaya koyduğu belirtildi.

2018'de İsveç, cinsel suçlarla ilgili yeni bir onay temelli yasa  çıkararak, rıza dışı cinsel ilişkiyi suç kapsamına aldı. Bu ülkede de adli  süreçlerde ve özellikle de polisin tecavüz vakalarını ele alışında sorunlar  tespit edildi. Bunlara örnek olarak, çalışma yöntemlerindeki tutarsızlıklar, adli  analiz sonuçlarındaki gecikmeler ve bazen şüphelilerin ifadelerinin geç alınması  gösterildi.

Norveç

Rapora göre, Norveç makamları, tecavüz ve diğer cinsel şiddet  suçlarının önüne geçmede veya bu tür suçların sonuçlarını ele almada gerekli  önlemleri hayata geçirmedi. Bu ülkede tecavüz hakkındaki baskın ve yanlış  inanışlar, tecavüz mağdurlarının suçu polise bildirmesini veya tıbbi yardım  almasını zorlaştırıyor. Bu durum ayrıca, tecavüz davalarının adalet sistemi  tarafından ele alınmasını da etkiliyor.

Raporda örnek olarak, bir savcının "Çok fazla öğrenci vakası oldu,  bunlar aptalca bir şeyler yapmış düzgün gençlerdi. İyi bir eğitim almak için bu  şehre gelen ve mahkemede iyi davranan bir öğrenciyi mahkum etmek kolay değil."  demesi de örnek olarak gösterildi.

Danimarka'daki tecavüz vakalarının büyük çoğunluğu polise  bildirilmezken, mağdur polise gittiğinde ise kovuşturma veya mahkumiyet kararı  verilme şansı çok düşük oluyor. 2017 yılında tecavüz veya tecavüz girişimine  maruz kalan 24 bin kadından sadece 890'u polise şikayette bulundu. Bunlardan  535'i kovuşturulurken, yalnızca 94'ü mahkumiyetle sonuçlandı.

"Mağdurlar yüzüstü bırakılıyor"

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Uluslararası Af Örgütü Genel  Sekreteri Kumi Naidoo, cinsiyet eşitliği açısından ilk sıralarda yer alan  İskandinav ülkelerinin şok edici derecede yüksek tecavüz oranlarına sahip  olmasının bir çelişki olduğunu belirtti.

Damgalanma ve adalet sistemine duyulan güvensizliğin, çoğu zaman  kadınların ve kızların saldırıları rapor etmemesine yol açtığına dikkati çeken  Naidoo, ayrıca mağdurların adalet arayışlarında sık sık yüzüstü bırakılmalarına  vurgu yaparak, kurumsal ve sosyal değişime, kanun değişikliğinden çok daha fazla  ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.Haber okunma sayısı: 1040

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

SAMSUN - HAVA DURUMU

SAMSUN

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ