Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin  Altun: Milli iradeyi gasbetmeye girişenler suçüstü yakalandı

11 Mayıs 2019 Cumartesi 23:50
cumhurbaskanligi-iletisim-baskani-prof-dr-fahrettin-altun-milli-iradeyi-gasbetmeye-girisenler-sucustu-yakalandi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, "Milli iradeyi gasbetmeye girişenler suçüstü yakalandı. İBB Başkanlığı  seçimleri, kurdukları tezgahla seçmenin iradesine göz dikenlerin demokrasimize  sürmeye çalıştıkları lekeyi temizlemek için yenileniyor." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Yüksek Seçim Kurulunun  (YSK) iptal ederek yenilenmesine karar verdiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi  seçimine ilişkin değerlendirmede bulundu.

"Milli iradeyi gasbetmeye girişenler suçüstü yakalandı." ifadesini  kullanan Altun, şunları kaydetti:

"Suçluluk psikolojisinden sesleri yüksek çıksa da gerçek şu: İBB  Başkanlığı seçimleri, kurdukları tezgahla seçmenin iradesine göz dikenlerin  demokrasimize sürmeye çalıştıkları lekeyi temizlemek için yenileniyor."

Altun, iptal kararına ilişkin hazırlanan videoyu da paylaştı.

İstanbul'un 23 Haziran'da yeniden sandık başına gideceği hatırlatılan  görüntülerde şu bilgiler yer alıyor:

"Seçmenler 31 Mart'ta 4 ayrı oy kullanmıştı. Büyükşehir belediye  başkanlığı. İlçe belediye başkanlığı. İlçe meclisi ve muhtarlık için. Peki YSK  neden sadece büyükşehir belediye başkanlığını iptal etti?

1. YSK seçim kanunu gereği sadece itirazları değerlendirmeye alır.  Zaten AK Parti de sadece İBB seçimine itiraz etmişti.

2. YSK itiraza konu olan oy sayısının seçim sonucuna etki edip  etmemesine göre karar verir. Seçim iptalini gerektiren boyuttaki usulsüzlükler,  sadece Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde yapıldı. Sandıktaki oyu,  tutanakları ve YSK sistemine eksik veya yanlış girerek seçmenin iradesine göz  dikenlerin tek hedefi vardı, İBB."

AK Parti'nin itirazlarının 4 ana başlıktan oluştuğuna işaret edilen  görüntülerde şu ifadeler kullanılıyor:

"Sandıktan çıkan oyların çentik usulüyle işlendiği sayım döküm  cetvellerinde yapılan usulsüzlükler. Kısıtlı seçmenlerin oy kullanması. Oy  kullanan seçmen ile pusula arasındaki fark. Seçim kanunundaki açık hükme rağmen  19 bin 742 kişi kamu görevlisi olmadığı halde sandık kurulu başkanı ve görevlisi  yapıldı.

İtirazlar sonucu yapılan değerlendirmede, sandık kurulu başkanları ile  diğer usulsüzlüklerin kesiştiği 123 sandık tespit edildi. Bunlardan 22'sinde  sayım döküm cetvelinin kayıp olduğu için YSK sistemine 'boş' girildiği 101 sayım  döküm cetvelinin imzasız ve mühürsüz olduğu ve bazı sandık kurulu başkanlarının  kanuna aykırı biçimde kamu görevlisi olmadığı sonucuna varıldı. Birçok  usulsüzlüğün olduğu bu 123 sandıkta kullanılan toplam oy yaklaşık 42 bin. AK  Parti adayı Binali Yıldırım ile CHP adayı Ekrem İmamoğlu arasındaki oy farkı ise  yapılan itiraz ve düzeltmelerden sonra sadece 13 bin 729. YSK usulsüzlük  yapıldığı tespit edilen sandıklardaki oyun adaylar arasındaki farktan 3 kat fazla  olduğunu tespit etti ve büyükşehir belediyesi seçimini iptal etti."

AK Parti'nin Büyükçekmece ve MHP'nin Maltepe seçimlerinin iptaline  yönelik itirazlarının ise reddedildiğinin anımsatıldığı videoda, ayrıca şu  bilgiler sıralanıyor:

"Çünkü YSK yapılan usulsüzlüklere rağmen itiraza konu oy sayısının o  ilçelerde seçim sonucunu değiştiremeyeceğine hükmetti. İstanbul'da tüm oylar  sayılsaydı usulsüzlüğün ne denli büyük olduğu görülecekti. Sadece bir örnek;  Gaziosmanpaşa 2122 no'lu sandıkta AK Parti adayı Binali Yıldırım'a 160 oy  çıkarken, bu rakam YSK sistemine 'sıfır' olarak işlendi. Yıldırım'ın 60 oyunun  CHP adayı Ekrem İmamoğlu'na 100 oyunun ise Vatan Partisi adayı Mustafa İlken  Yücel'e yazıldığı belirlendi. Yüzlerce sandıkta bu şekilde yapılan usulsüzlükler  itirazlar üzerine düzeltildi ancak İstanbul'daki sandıkların tamamı yeniden  sayılmadığı için kaç sandıkta aynı organize oy çalma işleminin yapıldığı  bilinmiyor."Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/cumhurbaskanligi-iletisim-baskani-gundem-2872425/Haber okunma sayısı: 185

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER