BM Özel Raportörü: Suudi Arabistan ziyaret talebimi reddetti

20 Haziran 2019 Perşembe 16:36
bm-ozel-raportoru-suudi-arabistan-ziyaret-talebimi-reddetti

Anadolu Ajansı'na konuşan Callamard, "Cinayette bir dizi uluslararası  hukuk ihlal edildi. Cinayet, uluslararası ilişkilere büyük zarar verdi. BMGK'nin, Kaşıkçı'nın öldürülmesinin ciddiyetine ve vahametine gerçek anlamda inandığını düşünmüyorum. Suudi Arabistan, misyonumu yerine getirmek için bulunduğum ziyaret talebimi reddetti. Benim bu aşamada İstanbul  Başkonsolosluğuna girmemin pek anlamı kalmadığını düşünüyorum" dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve  Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın  öldürülmesinin uluslararası bir cinayetten daha fazlası olduğunu belirterek,  "Cinayette bir dizi uluslararası hukuk ihlal edildi. Cinayet, uluslararası  ilişkilere büyük zarar verdi. Bundan dolayı Birleşmiş Milletler Güvenlik  Konseyinin (BMGK) bu cinayeti ciddiye alması önemlidir." dedi. 

Kaşıkçı cinayetine yönelik aylardır uluslararası soruşturma yürüten  Özel Raportör Callamard, elde ettiği bulguları ve tavsiyeleri içeren raporunu dün  açıkladı.

Rapor, tüm dünya basınında büyük yankı uyandırdı.

Kaşıkçı cinayetine ilişkin özellikle Suudi Arabistan yönetimi ve  Veliaht Prens Muhammed Bin Selman'ı sorumlu tutan dikkati çekici ifadelerin yer  aldığı rapor, uluslararası basında "son dakika" haberi olarak duyuruldu.

Özel Raportör Callamard, raporun hazırlanma süreci ve bundan sonraki  beklentileri hakkında, Cenevre Gölü kıyısında BM'nin kullandığı tarihi Palais  Wilson binasında AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Gelecek hafta başlayacak BM İnsan Hakları Konseyinin (İHK) 41.  oturumuna 26 Haziran'da raporu sunacak olan Callamard, şöyle konuştu:

"BM İnsan Hakları Konseyine, Kaşıkçı'nın öldürülmesini, bundan sonraki  hedef gözeterek öldürmelerin önüne geçilmesi açısından 'bir  sıçrama tahtası'  olarak görme çağrısında bulunuyorum. Gazeteciler, insan hakları savunucuları ve  karşıt görüşlü bireylerin kendi hükümetleri tarafından hedef alındığı bir dünyada  yaşıyoruz. Bana göre, İHK, böylesine cinayetleri engellemek veya karşılık vermek  için hem fırsata hem de sorumluluğa sahip."

Callamard, açıkladığı raporda Kaşıkçı cinayetinin bir benzerinin daha  yaşanmaması için bir dizi sistematik tavsiyelerde bulunduğunu, bu tavsiyelere  "hedef gözeterek öldürmelerin soruşturulması için uluslararası bir mekanizma  kurulmasının" da dahil olduğunu vurguladı.

"İHK'nin bu girişimimi desteklemesini ve katkıda bulunmasını  umuyorum." diyen Callamard, gerek İHK gerekse İHK üyesi devletleri Kaşıkçı  cinayeti hakkında bir dizi icraat yapmaya davet etti.

BMGK'ye tepki

Agnes Callamard, raporunda, İHK'nin Kaşıkçı cinayetinin akıbeti ve  genel olarak kişilerin ülkeleri dışında hedef alınmasına ilişkin "Arria formülü  (gayriresmi BM Güvenlik Konseyi toplantısı)" görüşmesi düzenleyerek bir araya  gelme çağrısı yapmasına ilişkin ise şunları kaydetti:

"BMGK'nin, Kaşıkçı'nın öldürülmesinin ciddiyetine ve vahametine gerçek  anlamda inandığını düşünmüyorum. Bana öyle geliyor ki gerçeği kavramakta  başarısız oldular. Öncelikle (Kaşıkçı'nın) öldürülmesi uluslararası bir  cinayetten daha fazlasıdır. Cinayette bir dizi uluslararası hukuk ihlal edildi.  Cinayet, uluslararası ilişkilere büyük zarar verdi. Bundan dolayı BMGK'nin bu  cinayeti ciddiye alması önemlidir."

Özel Raportör Callamard, BMGK'nin yapacağı müzakerelerin,  gazetecilerin ve karşıt görüşteki kişilerin hedef gözeterek öldürülmelerine,  gözetim altında tutulmalarına ve ortadan kaybedilmelerine karşı  "hayati"  olduğunun altını çizdi.

"Suudi Arabistan resmi ziyaret talebimi reddetti"

Kaşıkçı cinayeti soruşturması kapsamında Suudi Arabistan'ı ziyaret  etmek istemesi ve görüşme için ülkü makamlarından 30 Mayıs'a kadar yanıt  istemesine de değinen Callamard, bu talebinin reddedildiğini söyledi.

Cinayete ilişkin yürüttüğü soruşturmanın, raporun açıklanmasıyla sona  erdiğini aktaran Callamard, devletlerle her zaman yapıcı diyalog kurmaktan yana  olduğunu vurguladı.

BM Özel Raportörü Callamard, "Suudi Arabistan makamlarıyla raporuma ve  soruşturmama ilişkin bir görüşme fırsatımın doğmasını memnuniyetle karşılayacağım  ama gerek (bu ülkede) yapacağım çalışmalar gerekse soruşturmaya yönelik  hazırladığım bir dizi taslak sorular hakkında bugüne kadar onlardan herhangi  resmi bir yanıt almadım. Suudi Arabistan makamlarının benimle iş birliği yapmayı  tercih etmemesi gerçeğinden büyük üzüntü duyuyorum." şeklinde konuştu.

Yakın gelecekte bu ülke makamlarıyla görüşme fırsatı bulmayı ümit  ettiğini dile getiren Callamard, ancak soruşturmayı tamamladığı için artık Suudi  Arabistan'ı ziyaret etmekte ısrarcı olmayacağını belirtti.

Bununla beraber, Suudi Arabistan makamlarının, dün açıkladığı  raporundaki bulgularla çelişen bir bilgiyle kendisine gelmesi durumunda yetkili  kişilerle Suudi Arabistan da dahil her yerde görüşmeye hazır olduğunu bildirdi.

"Artık Başkonsolosluğa girmemin anlamı kalmadı"

Callamard, 2 Ekim 2018'de Cemal Kaşıkçı'nın öldürüldüğü Suudi  Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna girme talebinin de kabul görmediğini  aktararak, "Benim bu aşamada İstanbul Başkonsolosluğuna girmemin pek bir anlamı  kalmadığını düşünüyorum. Eğer bir dilekte bulunsaydım bu, Suudi Arabistan  makamlarıyla diyalog kurmak olacaktı." şeklinde konuştu.

Callamard ayrıca, Türk hükümetine de çağrıda bulunarak, Suudi  Arabistan'nın İstanbul Başkonsolosluğunun yanına basın özgürlüğünü sembolize eden  ve Cemal Kaşıkçı'yı temsil eden anıt yapılması önerisinde bulundu.Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/bm-ozel-raportoru-suudi-arabistan-dunya-2892282/Etiketler: BMGK , Anadolu , arabistan , İstanbul , Suudi Arabistan , dizi , Cenevre , gazeteciler , Video , Birleşmiş MilletlerHaber okunma sayısı: 60

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER