ABD'den Venezuela'ya bir kötü haber daha

11 Temmuz 2019 Perşembe 21:05
abdden-venezuelaya-bir-kotu-haber-daha

ABD Hazine  Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi, Venezuela'da Maduro yönetimine karşı  darbe girişimiyle suçlanan emekli asker Rafael Acosta Arevalo'nun gözaltında  işkence sonucu hayatını kaybetmesinin ardından Venezuela'nın Askeri İstihbarat Direktörlüğüne yeni yaptırımlar getirecek.

ABD, Venezuela'nın Askeri İstihbarat Direktörlüğüne  yaptırım uygulanması kararı aldı. 

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Yabancı Varlıkları  Kontrol Ofisi, Venezuela'da Maduro yönetimine karşı darbe girişimiyle suçlanan  emekli asker Rafael Acosta Arevalo'nun gözaltında işkence sonucu hayatını  kaybetmesinin ardından bu ülkenin Askeri İstihbarat Direktörlüğüne de yaptırımlar  getirdi.

Acosta'nın trajik ölümünün kabul edilemez olduğu belirtilen  açıklamada, ''ABD'nin Maduro rejiminin muhalifleri bastırmak amacıyla uyguladığı  insanlık dışı muamelelere son vermede kararlı olduğu'' belirtildi.

Maduro hükümetine karşı darbe girişiminde bulunmaktan tutuklanan Deniz  Kuvvetlerinden emekli asker Arevalo'nun gözaltında işkence sonucu öldüğü ortaya  çıkmıştı.

Çıkarıldığı mahkeme sonrasında gönderildiği hastanede hayatını  kaybeden emekli askere yapılan otopside çok sayıda işkence izine rastlanmıştı.  Hükümete yakın medya organlarında da paylaşılan ve gördüğü kötü muameleyi açıkça  ortaya koyan rapora göre, Arevalo'nun mide, bağırsaklar ve boyun bölgesinde iç  kanama, birçok kaburgasında kırık tespit edildiği belirtilmişti.

Venezuela'daki gelişmeler

Uzun süredir ağır bir ekonomik ve sosyal kriz yaşayan Venezuela'da,  muhalefetin kontrolündeki Ulusal Meclis'in Başkanı JuanGuaido, 23 Ocak'ta kendini  "geçici devlet başkanı" ilan etmiş, başta ABD olmak üzere birçok Latin Amerika ve  Batı ülkesinin desteğini almıştı.

Guaido ile partisinin ev hapsindeki eski lideri Leopoldo Lopez, 30  Nisan'da bir grup askerle Maduro hükümetini devirmek üzere halkı sokağa  çağırmıştı.

Muhalifler, bu çağrı üzerine birçok kentte sokağa çıkmış, protestolar  daha sonra belirli bölgelerde şiddet eylemlerine dönüşmüştü.

Maduro taraftarlarının da sokağa çıkarak Devlet Başkanlığı Sarayı  Miraflores etrafında toplandığı günün sonunda Lopez, önce Şili ardından da  İspanya Büyükelçiliğine sığınmıştı.

Olayların ardından başlatılan soruşturmalar sonucu bazı muhalif  milletvekiller tutuklanırken, bazıları da Avrupa ve bölge ülkelerinin  büyükelçiliklerine kaçmıştı.Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/abd-den-venezuela-ya-bir-kotu-dunya-2903344/Haber okunma sayısı: 64

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER