Ramazanda ağız kokusu...

09 Mayıs 2019 Perşembe 20:31
ramazanda-agiz-kokusu

Mübarek Ramazan ayında oruçlu olduğumuz günler içinde beslenme ve ağız bakımımıza artı özen göstererek çok sağlıklı bir dönem geçirebiliriz.

Bu dönemde asitli ve şekerli gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmak uzun süre aç kalan mide ve sindirim sistemimizi rahatlatacaktır. Özellikle sahurda karbonhidrat ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmamız gerekiyor. Özellikle peynir süt gibi protein değeri yüksek ürünler ağız sağlığımız içinde artı fayda sağlayacaktır.

Oruçlu olduğumuz süre boyunca tükürük üretimimizin azalması ile oluşan asidik ortam ağız sağlığımız için uygun olmayan bir ortam yaratmaktadır.

Bu sebeple Ramazan boyunca ağız bakımımız için ekstra bir özen göstermeye çaba sarf etmeliyiz.
 
İftar ve sahurdan sonra dişlerinizi mutlaka fırçalayın
 
Ramazanda dişler fırçalanmadığında sahurdan iftara kadar geçen sürede bakteriler ağızda kolayca üreme imkânı bulur. Bu durum ağızda kötü koku ve diş çürümelerine yol  açar. İftar ve sahurdan sonra fırçalanmayan dişlerde oluşan bakteriler  ağızda asitlenmeye ve diş çürümelerine sebep olur. Özellikle sahurdan sonra Dentiste’ Nighttime Diş macunu bakteriler ile mücadele eder ve ağız sağlığınızı bozmasını engeller. Uzun süreli ferah bir nefes sağlayan Dentiste’ ağız kuruluğuna da sebepiyet vermez. Güne rahat başlamanızı sağlar.

Glutensiz bir hayat

Literatür incelemelerinde, çölyak hastalarında ağız kuruluğu, dil ve mukozada kızarıklık, dildeki pütürlerin düzleşmesi, likenoid reaksiyonlar ve lökoplaki görülebileceği belirtilmiş olup; tekrarlayıcı aftlar da görülebilmektedir. Aft görülen bireylere glutensiz diyet uygulanması ile bu lezyonların sıklığında azalma olduğu saptanmıştır. Çölyak hastalığı ayrıca diş minesine zarar vererek diş sağlığını da olumsuz etkileyebilir. Dişlerde beyaz, sarı, kahverengi lekeler oluşmasına yol açarak dişlerin renklerinin bozulmasına neden olabilir. Ayrıca dişlerde çizgili ve oyuklu bir görüntü de oluşturur.

Gluten içermeyen Bitkisel içerikli Dentiste’ Diş macunları ile gönül rahatlığı ile ağız bakımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Yumuşak tadı, susuzluk yaratmayan formülü sayesinde diyetinizi bozmadan sağlıklı kalabilirsiniz.Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/ramazanda-agiz-kokusu--gundem-2871099/Haber okunma sayısı: 193

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER