Depresyona karşı ‘ketamin’

14 Temmuz 2019 Pazar 08:59
depresyona-karsi-ketamin

Uyuşturucu etkisiyle bilinen ve 50 yıl önce anestezi ilacı olarak kullanılmaya başlanan ketamin benzeri ‘Esketamin’ ilacının, depresyon başta olmak üzere pek çok psikiyatrik hastalığın tedavisinde kullanılmak üzere, İngiltere’de gelecek kasım ayından itibaren yasal olarak satılabileceği bildirildi.

“The Guardian” gazetesinde yer alan habere göre, burun spreylerinde kullanılan veya damar enjeksiyonuyla etkisini gösteren ilacın, diğer antidepresanlara göre, bugüne kadarki en hızlı etkiyi verdiği sonucuna ulaşıldığı kaydedildi.  Diğer depresyon ilaçlarının hastalığı aylar içerisinde gerilettiği ancak Esketamin’in saatler içinde fayda sağlayarak depresyonu uzun süreli tedavi edebildiği belirtildi.

Londra King’s Koleji Afektif Bozukluklar Merkezi’nden Profesör Allan Young, söz konusu ilaçın denenmiş tedavileri reddeden hastalar için birebir olduğunu dile getirdi. Young, sektörde son 50-60 yılda hiçbir yeni tedavi yönteminin denenmediğini ifade ederek, “Bu yeni bir yöntem ve daha farklı bir yolla çalışarak daha hızlı etki gösteriyor gibi görünüyor” dedi. Ancak karşıt görüşteki uzmanlar, uzun süreli ketamin kullanımının olası riskleri olabileceğini belirtti.Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/depresyona-karsi-ketamin--dunya-2904597/Etiketler: Video , İngiltere , LondraHaber okunma sayısı: 350

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER