Şevval orucunun hükmü nedir? Ramazan’da tutulamayan oruçlar ne zaman tutulur?

07 Haziran 2019 Cuma 16:28
sevval-orucunun-hukmu-nedir-ramazanda-tutulamayan-oruclar-ne-zaman-tutulur

Ramazan ayının sona ermesinden sonra vatandaşlar arasında merak konusu olan bir diğer konu, Ramazan’da tutulamayan oruçlar Şevval orucu niyetiyle tutulabilir mi? oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı Şevval orucunun hükmü nedir? Ramazan’da tutulamayan oruçlar Şevval orucu niyetiyle tutulabilir mi? sorularını yanıtladı.

Ramazan’dan sonra Şevval ayında altı gün oruç tutmak müstehaptır. Hz. Peygamber (s.a.s.), “Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yılın bütününde oruç tutmuş gibi olur.” (Müslim, Sıyâm, 204; Tirmizî, Savm, 53; Ebû Dâvûd, Savm, 59) buyurmuştur. Bu oruç peş peşe tutulabileceği gibi ara verilerek de tutulabilir (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 421, 422).

Şevval ayında nafile olarak tutulan oruç, Ramazan’da tutulmayan oruçların yerine geçmez; yani Ramazan’da tutulmayan oruçların ayrıca kaza edilmesi farzdır. Bir oruçta hem kaza hem de nafile yerine niyet edilmesi geçerli olmadığından Şevval ayında tutulan oruçta da bunlardan yalnız birine niyet etmek gerekir. Şevval ayında oruç tutulurken, Ramazan’da tutulamayan oruçların kazasına niyet edilirse bu oruçlar kaza orucu olur.Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/sevval-orucunun-hukmu-nedir--gundem-2885965/Etiketler: Diyanet İşleri Başkanlığı , Video , Diyanet , RamazanHaber okunma sayısı: 176

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER