Seralara destek yağacak

14 Haziran 2019 Cuma 10:29
seralara--destek-yagacak

Gıda enflasyonunu bitirecek sera hamlesi hız kazandı. Şubatta açıklanan desteğe bugüne kadar 6.905 üretici başvurdu. Destek kapsamında onaylanan kredi miktarı 1.7 milyar TL’ye ulaştı

Kış aylarında yaşanan spekülasyonların etkisi ile artan gıda fiyatlarına karşı başlatılan seracılık hamlesinin bir ayağı olan, “Seracılık Finansman Kredisi”, kış ayları üretimine katkı yapacak. Seracılık alanında kullandırılan ve süreci devam eden kredilerde aslan payı domates üreticilerinin oldu. Toplam 1,7 milyar TL’lik kredinin 875 milyon TL’lik kısmı hesaplara yattı. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, seracılık alanındaki desteğin amacı için, “Modern seracılık altyapısını tesis edecek, üretimi artıracak, kış aylarındaki gıda fiyatlarında yaşanan dalgalanmaların önüne geçeceğiz” ifadesini kullanmıştı. Şubat’ta devreye alınan pakete bugüne kadar toplamda 6 bin 905 üretici kredi için başvuruda bulundu. Bu üreticilerin 500’ü yeni yatırımcı olurken, geri kalanları seracılıkta yatırımı olan üreticiler oldu. Paket kapsamında son 3 yılın seracılık alanında kullandırılan kredi ortalamasının yaklaşık üç katı kredi sağlandı. Kredi onayı çıkan ve inceleme sürecinde olan krediler toplamda 1,7 milyar TL’ye ulaştı.

Yüzde 50’si domates

Seracılık alanında kullandırılan ve süreci devam eden kredilerde aslan payı domates üreticisinin oldu. Krediler kapsamında yatırımlar ve işletme finansmanı ile normal üretime 252 bin ton daha fazla domates üretimi katkısı sağlanmış olacak. Halihazırda kullanılan ve süreci devam eden kredilerin aktarıldığı seraların da yüzde 50’sini domates seraları oluşturuyor. Bu da seralarda üretilen domates miktarının yüzde 7’si kadar bir büyüklüğe karşılık geliyor. Domatesi, 60 bin tonla biber takip ederken, 40 bin ton muz ve 2500 ton salatalık üretimi için kredi sağlanmış olacak.

Hesaplara geçti

Toplam 1,7 milyar TL’lik kredinin 875 milyon TL’lik kısmı hesaplara yattı. Halihazırdaki seraların modernizasyonu ve yeni sera yatırımları için kullandırılan kredilerin işletme için verilen kısmı son 3 yılda aynı dönemde verilen işletme kredisi ortalamasının dört katından daha fazla olurken, yatırım için verilen krediler ise son 3 yıl ortalamasının iki katının üzerine çıktı.

Antalya ilk sırada

Seracılık kredilerinde liderliği Antalya aldı. Kullandırılan ve süreci devam eden 875 milyon TL’lik toplam kredinin yüzde 32’si Antalya’daki seracılık yatırımları için oldu. Ancak önemli gelişme, seracılık faaliyetlerinin ülke geneline yayılması oldu. 
Yeni seracılık hedefleri kapsamında jeotermal kaynaklardan yararlanılacağı ifade edilmişti. Jeotermal alanın lider şehir Afyon’daki başvurular toplam başvuruların yaklaşık yüzde 10’unu oluşturdu. 12’lik pay ile Mersin, yüzde 6’lık pay ile Adana, yüzde 5,6’lık pay ile Aydın ve yüzde 5,2’lik pay ile İzmir dikkat çeken iller olurken, başvurular Güneydoğu Anadolu 
ve Orta Karadeniz’de yoğunlaştı.

3. çeyrekte artacak

Seracılık kredileri 2 yıla kadar ödemesiz, 7 yıl vadeli olarak kullandırılıyor. Yeni sera yatırımları ve mevcut seraların modernizasyonunu kapsayan krediler yatırım miktarının yüzde 75’ine kadar, yüzde 8,25 faizle sağlanıyor. Ayrıca işletme kredileri de 14 ay vadeli olarak veriliyor. Ziraat Bankası yetkililerinden edinilen bilgilere göre özellikle 3. Çeyrek ayları olan Eylül, Ekim ve Kasım aylarında başvuruların çok daha artması bekleniyor. Kredi paketi kapsamında ise bir sınırlama olmazken, toplamda kullandırılan kredi rakamının 2 milyar TL’nin çok üzerine çıkacağı ifade ediliyor.
 Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/seralara-destek-yagacak-ekonomi-2889144/Etiketler: Güneydoğu Anadolu , Anadolu , Adana , Antalya , İzmir , Güneydoğu , Jeotermal , Video , Ziraat Bankası , Mersin , Karadeniz , AydınHaber okunma sayısı: 141

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER