İlkokula başlama yaşı kaç oldu? Kanun yürürlüğe girdi...

08 Temmuz 2019 Pazartesi 18:55
ilkokula-baslama-yasi-kac-oldu--kanun-yururluge-girdi

66 ay olan ilkokula başlama yaşı değiştirildi. İlkokula başlama yaşını 69 aya çıkaran, sözleşmeli öğretmenler ile Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığındaki sözleşmeli personelin kadroya atanması için gerekli süreyi kısaltan Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapan Kanun yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete'de yayımlanan kanunla 66 ay olan ilkokula başlama yaşı 69  ay olarak değiştirildi. Buna göre, mecburi ilköğretim çağı, 6-13 yaş grubundaki  çocuklar yerine 6-14 yaş grubundaki çocukları kapsayacak. İlkokulların birinci  sınıflarına, o yılın 31 Aralık tarihinde 72 ayını dolduran çocukların kaydı  yapılacak ancak çocuğun gelişim durumuna bağlı olarak okula erken başlaması veya  kaydın ertelenmesi ile ilgili hususlar yönetmelikle düzenlenecek.

Kanunla, "çıraklık şartları" başlığı, "mesleki eğitim merkezi  programına çıraklık kayıt şartları" olarak değiştirildi. Mesleki eğitim merkezi  programına çırak öğrenci olarak kayıt olmak isteyenlerin en az ortaokul veya  imam-hatip ortaokulu mezunu olmaları, gerekli sağlık şartlarını taşımaları  gerekiyor.

Tehlikeli ve çok tehlikeli işler veya özellik arz eden mesleklere  alınacak çırakların öğrenim ve yaş durumu, ilgili kuruluşların görüşü alınarak  Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenecek.

Kalfalık yeterliğini kazanmış olanların mesleki yönden gelişmelerini  ve bağımsız iş yeri açabilmelerini temin için gerekli yeterlilikleri kazandırmak  gayesiyle ustalık eğitimi düzenlenecek.
 Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/ilkokula-baslama-yasi-kac-oldu--gundem-2901582/Etiketler: sağlık , gazete , Resmi Gazete , Video , eğitim , Sağlık Bakanlığı , DiyanetHaber okunma sayısı: 97

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER