Babalar Günü ilk ne zaman kutlandı? 2019 Babalar Günü ne zaman?

15 Mayıs 2019 Çarşamba 14:41
babalar-gunu-ilk-ne-zaman-kutlandi-2019-babalar-gunu-ne-zaman

Babalar Günü ne zaman sorusu araştırılmaya başlandı. 12 Mayıs tarihinde Anneler Gününün kutlanmasının ardından Babalar Günü için araştırmalarda başladı. Peki 2019 Babalar Günü ne zaman kutlanacak?

Babalar Günü ne zaman sorusu binlerce vatandaş tarafından araştırılmaya devam ediyor. Anneler Gününün 12 Mayıs tarihinde kutlanmasının ardından Babalar Günü içinde araştırmalar başladı. ABD'de ilk olarak 1910 yılında kutlanan Babalar Günü 1966 yılında resmiyet kazanmıştır. 1972 yılında ise ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN?

Babalar Günü, birçok ülkede her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü babaların onuruna kutlanan özel bir gündür. Babalar Günü bu sene 16 Haziran'a denk gelmektedir.

BABALAR İLK NE ZAMAN ORTAYA ÇIKTI?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/babalar-gunu-ilk-ne-zaman-gundem-2874307/Haber okunma sayısı: 100

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER