Kardeş kardeş iş yapacaklar

23 Kasım 2016 Çarşamba 05:11
kardes-kardes-is-yapacaklar

Emlak Konut GYO güvencesiyle hayata geçirilen projeler “dost ve kardeş ülke” Azerbaycan’da düzenlenen RECEXPO Fuarı’nda yatırımcılarla buluştu. Fuarda İstanbul ve Türkiye’deki yatırım fırsatlarına dikkat çekildi

22-24 Kasım’da Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen Azerbaycan Uluslararası Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı’nda Emlak Konut GYO güvencesiyle hayata geçirilen projeler yatırımcılarla buluştu. Emlak Konut, RECEXPO Fuarı’nda İstanbul ve Türkiye’deki yatırım fırsatlarını anlatırken, İstanbul’da hayata geçirilen Maslak 1453, Büyükyalı ve Nidapark Kayaşehir projeleri tanıtıldı.

10 milyar dolar aşılır

Marka projelerin yabancı alıcılarla buluşmasının önemine değinen Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, yakın coğrafyada Türkiye’deki yatırım fırsatlarının ‘iyi’ anlatılması gerekliliğini söyledi. Kurum, “Bu hedefle Körfez bölgesinde son yıllarda ciddi tanıtım faaliyetleri gerçekleştirdik. Bu fuarla kardeş ülke Azerbaycan’dan Kafkaslara ve Türki Cumhuriyetlere de yaptığımız açılımı bir adım daha öteye taşıyoruz... Körfez ülkeleri için hem kendilerine yakın görüyorlar Türkiye’yi, hem de güvenli. Bu nedenle yabancıya konut satışı 10 milyar doları geçer” dedi.

Türkiye’deki yabancı konut satışlarına bakıldığında Azerbaycan’ın son yıllarda Ortadoğu ve Körfez ülkeleri ile ilk beş sırada yer aldığını söyleyen Murat Kurum, Emlak Konut GYO olarak ‘Türkiye’nin geleceğine ve ekonomiye’ güvendiklerini sözlerine ekledi.

Kurum, yabancı yatırımların yaşanan tüm gelişmelere rağmen artarak sürdüğünü belirtirken, “Bunu görmek, sektörümüze, ekonomimize ve ülkemize olan güvenimizi daha güçlendiriyor. Diğer yandan yabancı yatırımcıların ülkemizde konut almaları için teşvik çalışması yapılıyor. Belli rakamların üzerinde gayrimenkul alanlara vatandaşlık yada oturma hakkı verilmesi dünyanın pek çok ülkesinde mümkün” dedi.

‘Döviz, fiyatı düşürdü’

Son dönemde gayrimenkulün cazibesinin daha da arttığını belirten Kurum, “Geçtiğimiz günlerde noter huzurunda çekilişle satışa çıkarılan Gebze Emlak Konutları 3. Etap projesine gösterilen yoğun ilgi, gayrimenkulün son dönemdeki cazibesinin önemli bir göstergesi oldu. Toplamda 1.850 konutluk projeye kısa sürede 4 bin 277 gibi çok ciddi sayıda başvuru aldık. Bu nedenle hızlı artan döviz kuru nedeniyle daha uygun hale gelen gayrimenkul fiyatlarının alım yönünde motivasyonu artıracağını öngörüyoruz. Bundan dolayı önümüzdeki yıl gayrimenkul sektöründe bir hareketlilik beklemekteyiz” diye konuştu.

Yeni bölgeler pazarlanacak

Fuara GYODER olarak katılan ve yatırım fırsatlarını anlatan GYODER Başkanı Aziz Torun da yabancıya konut satışında yeni formüller geliştirdiklerini söyledi. Sektör olarak son 3 yılda yabancı konut alıcısının ne tür konutları tercih ettiklerini öğrendiklerini kaydeden Torun, “İstanbul dışında da yabancı talebi olduğunu görüyoruz. GYODER üyeleri bundan sonraki süreçte yabancı talebine yönelik Antalya, Bodrum ve Karadeniz gibi bölgelerde projeler yapacaktır” bilgisini verdi. 

Fuara Nidapark Kayaşehir projesiyle katılan Tahincioğlu Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu da, “Azerbaycan gerek coğrafik konumu gerekse kültürel yaklaşımı ile Türkiye’ye çok yakın duran kardeş ülkemiz. Güçlü bir ekonomiye sahip olan Azerbaycan’da Azeri yatırımcılarımızla projelerimizi buluşturmak ve onların beğenisine sunmanın her iki ülkeye de önemli fırsatlar sunduğunu düşünüyoruz” dedi.

Azerbaycan cephesi yatırım çağrısı yaptı

Azerbaycan Emlak Meseleleri Devlet Komitesi Bakanı Hasanov da gazetecilere yaptığı açıklamada, Azerbaycan’ın toplu konutta TOKİ’ye benzer kurumları olduğunu belirterek, inşaat ve proje odaklı büyüme modelinin önemine dikkat çekti. Türk yatırımcılara Azerbaycan’da yatırım yapmaları çağrısında bulunan Hasanov, “Fuarımızda da Türk firmaları yoğun şekilde yer alıyor. Biz ülkemize Türk şirketlerinin yatırım için de gelmesini bekliyoruz. Zaten şu an ülkemizde faaliyet gösteren ve şirket sayısı en fazla olan yabancı ülke Türkiye. Azerbaycan’da yatırım yapılabilecek farklı alanlar mevcut” dedi.Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/kardes-kardes-is-yapacaklar-ekonomi-2349509/Haber okunma sayısı: 726

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER