İlk Yardım’ın kahramanı doktorlar!

07 Nisan 2018 Cumartesi 08:32
ilk-yardimin-kahramani-doktorlar

Yangından kurtulanlar, binada facia yaşanmamasını hasnane personeli ve doktarların ‘Gerekirse biz de ölürüz’ diyerek cansiperane şekilde tahliye için çalışmasına borçlu olunduğunu söyledi...

Taksim’deki binasının yıkılıp yeniden yapılması nedeniyle Gaziosmanpaşa’da hizmet veren Taksim İlk Yardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi, önceki gün çıkan yangının ardından kullanılmaz duruma geldi. Tamamen tahliye edilen hastanede, yangının çıkış nedenin araştırılırken, savcılık tarafından binanın yanmayan dış cephesinden incelenmek üzere numune alındı. Sabah saatlerinde de bazı hasta yakınları ve hastane çalışanları kişisel eşyalarını almak için hastaneye geldi, fakat savcılık soruşturması devam ettiği için girişlere izin verilmedi. Öte yandan, hastanenin kapatıldığından habersiz olan bazı vatandaşlar da tedavi için hastaneye geldi. Yangına ilişkin açıklama yapan İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, savcılık soruşturmasının sürdüğü bilgisini vererek, kendilerinin sağlık hizmetinin aksamaması için çalıştıklarını söyledi. Binada inceleme yapan Gaziosmanpaşa İtfaiye Grup Amiri Abidin Vişne de, “Cephede kullanılan izolasyon ve mantolama malzemelerinden örnekler alındı” diye konuştu. Kurtarma çalışmalarına destek veren Adem Şığva şunları söyledi:

Hızlı yanan malzeme’

“Yatalak olan hastamızı 7-8 kişinin yardımıyla dışarı çıkardık. Herkes panik halindeydi. Hastanede görevli hemşire ve doktorların o hengamede, ‘Gerekirse biz de burada ölürüz, çalışmalara devam edeceğiz’ dediklerine şahit olduk.”

Meral Gurbaş da panik halindeki insanları doktorların sakinleştirtiğini anlattı: “Dumandan etilendim. Yüzünü kazağıyla kapatan bir doktor yanıma gelip, direkt yüzüne sardığı kazağı çıkarıp benim yüzümü sardı ve beni dışarı çıkartı. Aynı doktor, yeniden kazağını yüzüne sarıp hastaneye girdi ve hastaları dışarı çıkarmaya devam etti.”

‘Yanıcı malzeme kullanılamaz’

Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen, kullanılan cephe malzemesine dair şunları söyledi: “Son kat kaplama olarak gördüğümüz sarı renkli olan malzeme yanıcı bir malzeme. Giydirme cephelerde bu tür malzemelere kullanım izni verilmez. Yasak. ‘2011’de de biz bunun doğru olmadığını ifade etmiştik” yorumunu yaptı.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Battal Kılıç şu bilgileri verdi: “Yangının çıkış sebebinden çok dış cephede kullanılan malzemenin yetersiz olması önemli. Kullanılan malzeme yangın yönetmeliğine uygun bir malzeme değildir. Yönetmeliğe göre yüksekliği 28,50 metreden fazla olan binalarda dış cephenin zor yanan malzemelerden oluşması gerekir. Zor yanan malzeme, alev vurduğu zaman 1 metre çapını yakar ve daha fazla ilerlemez. Buradan da görüyoruz ki boydan boya alev alan bir yangın tamamen uygun olmayan bir malzemeden üretilmiş ve inşaat aşamasında kullanılmış. Periyodik olarak her yıl en az 1 defa kontrol edilmesi gerekiyor.”

10 gün içinde teslim edilecek

Beyoğlu’nda Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yeni yapılan binasının da sonuna geldiği öğrenildi. 50 bin metrekarelik alandaki 250 yatak kapasiteli yeni hastanede son hazırlıklar yapılıyor. İnşaat firması tarafından 10 güne kadar teslim edileceği öğrenilen hastanenin içi de görüntülendi. Hastanenin bu ay içinde açılacağı açıklanmıştı.

'Hem endişe verici hem düşündürücü'

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki yangına ilişkin olarak açıklama yaptı.

Demircan, “Gerçekten yüreğimiz hopladı. Büyük bir endişeye kapıldık ama orada çalışan sağlık görevlilerimiz doktorundan personeline, hemşiresine ve orada bulunan vatandaşlarımız ve itfaiye görevlilerimiz bütün vatandaşlarımız çok hızlı bir şekilde organize olarak yangının etkisinde kalma tehdidiyle karşı karşıya olan hastalarımızı, vatandaşlarımızı kısa sürede tahliye ettiler, başarılı bir tahliye oldu” dedi. Bir can kaybıyla karşılaşılmamasının sevindirici olduğunu dile getiren Demircan, şunları kaydetti: “Elbette ki bir binamızda böyle bir yangının çıkmış olması da gerçekten hem endişe verici hem düşündürücü. Yangınla ilgili araştırmayı, soruşturmayı derhal başlattık Burada açık bir şekilde dış cephe yangını olarak gördük yangını.” -ANKARA Milliyet

 Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/ilk-yardim-in-kahramani-doktorlar--gundem-2642866/Haber okunma sayısı: 254

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER