69 yıllık vatan özlemini giderip Arjantin'e döndü

20 Haziran 2019 Perşembe 10:20
69-yillik-vatan-ozlemini-giderip-arjantine-dondu

Evlenerek Türkiye'den Arjantin'e giden ve 69 yıl sonra doğduğu toprakları ziyaret etme imkanı bulan Raşel Kazes, Arjantin'e döndü.

Türkiye'nin Buenos Aires Büyükelçiliği ve Türk Hava Yolları (THY) iş  birliğiyle yaklaşık bir ay önce Türkiye'ye gelen, kökeni İspanya'dan Osmanlı  topraklarına göçen Sefarad Yahudilerine dayanan 85 yaşındaki Kazes, kızı Silvia  ve torunu Brian Kazes ile İzmir'den İstanbul geldi. Kazes ailesi İstanbul  Havalimanı'ndan THY'nin TK 0015 sefer sayılı uçağıyla saat 09.40'ta Arjantin'in  başkenti Buenos Aires'e hareket etti.

Hareketinden önce gazetecilere açıklamada bulanan Kazes, çok iyi bir  ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi.

Herkesin kendisiyle çok yakından ilgilendiğini belirten Kazes, "Bana  çok iyi baktılar. 69 yıl sonra geldim. Çok istiyordum gelmeyi. Çok iyi insanlarla  karşılaştım. Türk kızları çok güzel. Türklerin konuşması biraz değişti. Benim  evvelden biraz kabaydı konuşmam. Şimdi çok güzel konuşuyorlar." diye konuştu.

Kazes, bir aylık ziyareti sırasında, İstanbul'u ve Çanakkale'nin  Gelibolu ilçesinde bir dönem ailesiyle yaşadığı evi, okuduğu okulu gezdiğini dile  getirerek, son olarak da doğduğu yer olan İzmir'in Bergama ilçesine gittiğini  kaydetti.

- "BEN TÜRK'ÜM"

Ziyareti sırasında tanıdıkları ve akrabalarıyla buluştuğunu anlatan  Kazes, "Her yerde bana çok iyi baktılar. Her yeri çok beğendim. Her yerde çok  rahat ettim. Ben Türk'üm. Türk bayrağını görünce canım gidiyor. Türkler çok çok  iyi insanlar." ifadelerini kullandı.

Bu ziyaretin gerçekleşmesinde kendisine yardım eden başta Türkiye'nin  Buenos Aires Büyükelçisi Şefik Vural Altay olmak üzere kendisiyle ilgilenen  herkese teşekkür eden Raşel Kazes, gelecek yıl Türkiye'yi oğlu ve torunlarıyla  tekrar ziyaret edeceğini dile getirdi.

 

 

 

 Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/69-yillik-vatan-ozlemini-giderip-gundem-2892142/Haber okunma sayısı: 68

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER