Yerli 5G altyapısıyla ilk iletişim gerçekleştirildi!

19 Haziran 2019 Çarşamba 11:58
yerli-5g-altyapisiyla-ilk-iletisim-gerceklestirildi

Yerli ve milli 5G Çekirdek Şebekesi üzerinden ilk ses ve data trafiği gerçekleştirildi

TÜBİTAK destekli 16 Haberleşme  Teknolojileri Kümelenmesi (HTK) üyesi firma ve 3 operatör iş birliği ile devam eden "Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi" kapsamında CRAN,  yeni radyo, çekirdek şebeke, siber güvenlik, radyolinkler, OSS, anahtarlama  ekipmanları, NFV, yazılım, sistem test ve entegrasyon alt başlıklarında  çalışmalar yürütülüyor.

Projenin 2020 yılında tamamlanması ve Türkiye'yi haberleşme  teknolojilerinde dünyada söz sahibi yapması hedefleniyor.

Proje kapsamında 17 Haziran'da ilk kez ses (Vo5G-Voice over 5G) ve  veri alışverişi sağlandı.

HTK bünyesinde bulunan HAVELSAN, i2i, TTG ve Pavotek firmalarının  geliştirdiği 5G Çekirdek Şebeke ve diğer 5G şebeke elemanları üzerinden HD  kalitesinde video transferi ve mevcut mobil operatörlere doğru ses araması canlı olarak yapıldı.

Canlı demoyla sunum

TÜBİTAK-Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi  kapsamında ODTÜ Teknokent'te bulunan HAVELSAN Test Laboratuvarındaki NFVI  altyapısı üzerinde gerçekleştirilen 5G veri trafiği demosunda, tamamen Türk  mühendisleri tarafından yerli ve milli olarak geliştirilen Çekirdek Şebeke, NFVI,  IMS şebeke (TAS), yönlendirici/anahtarlayıcı, EMS (Eleman Yönetim Sistemi) gibi  5G ürünleri birbirlerine entegre edildi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç'un da  aralarında olduğu katılımcılara, projenin geldiği nokta, canlı demo sunumlarıyla  anlatıldı.

Sunuma, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkan Yardımcısı  Gazali Çiçek, HAVELSAN Yönetim Kurulu üyeleri Ahmet Akyol ve Yüksel Aksöz ile  Genel Müdür Ahmet Hamdi Atalay ve OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da  katıldı.
 Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/yerli-5g-altyapisiyla-ilk-iletisim-teknolojihaberleri-haber-2891648/Haber okunma sayısı: 59

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER