Dev bankadan flaş karar! 18 bin kişi işten çıkarılacak

08 Temmuz 2019 Pazartesi 03:01
dev-bankadan-flas-karar-18-bin-kisi-isten-cikarilacak

Almanya'nın en büyük bankası Deutsche Bank'ta kapsamlı yeniden yapılandırma kapsamında 2022’ye kadar 18 bin çalışanın işine son verilecek. Banka, 2022’ye kadar maliyetleri 6 milyar ile 17 milyar avro  arasında aşağı çekmeye çalışacak.

Almanya'nın en büyük bankası Deutsche Bank, kapsamlı  yeniden yapılandırmaya gidilerek 2022’ye kadar 18 bin çalışanın işten  çıkarılacağını teyit etti.

Deutsche Bank’tan yapılan açıklamada, bankanın daha çok Londra ve New  York’da gerçekleştirilen hisse senedi alım ve satım işinden çıkacağı belirtildi.

Açıklamada, bankanın yönetim kurulunca yeniden yapılandırma planının  onaylandığı vurgulanarak, bu yılın ikinci çeyreğinde yeniden yapılandırma  masrafından dolayı 2,8 milyar avro net zarar beklendiği aktarıldı.

Banka, daha önce basında 20 bin çalışanını işten çıkaracağı yönünde  haberleri doğrulayarak, 2022’ye kadar 18 bin kişinin işine son verileceğini, bu  sayının 91 bin 500’den 74 bin çalışana düşürülmesinin hedeflendiğini bildirdi.

Alman bankası 2022'ye kadar yeniden yapılandırmanın ve çalışanlara  ödenecek kıdem tazminatının 7,4 milyar avroya mal olmasını beklerken, gelecek yıl  hissedarlarına temettü ödemesi yapmayacağını da bildirdi.

Bankadan yapılan açıklamada, yeniden yapılandırma ile yatırım  bankacılığı biriminin daraltılması ve karlılığın artırılmasının hedeflendiği,  2022’ye kadar maliyetlerin 6 milyar ile 17 milyar avro arasında aşağı çekilmesine  çalışılacağı da ifade edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Deutsche Bank Üst Yöneticisi (CEO)  Christian Sewing, bankanın uzun bir aradan sonra görülen en temel dönüşümünü  açıkladıklarını belirterek, "Bu, Deutsche Bank için bir yeniden başlama.  Müşterilerimizin etrafındaki bankayı yeniden odaklarken, köklerimize ve bir  zamanlar bizi dünyanın önde gelen bankalarından biri haline getiren şeylere  dönüyoruz. Gerçek potansiyelimizi ortaya çıkarmak için gerekeni yapmaya  çalışıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Alman şirketlerine uzun zamandan beri önemli bir finansman ve  danışmanlık kaynağı olan Deutsche Bank, Commerzbank ile birleşme görüşmelerini  nisan ayında herhangi bir anlaşma yapmadan sonlandırmasından sonra kurumun  geleceğine ilişkin endişeler artmaya başladı ve hisseleri tarihinin en düşük  seviyesine geriledi.

1870’de kurulan bankanın piyasa değeri ise 2018’den beri 22 milyar  avrodan fazla eriyerek 16,6 milyar avronun altına düştü.

ABD Adalet Bakanlığınca kesilen cezalar, yönetim değişiklikleri, kara  para aklama baskınları, düşük kazanç gibi olumsuz haberlerle gündeme gelen banka,  geçen yıl Frankfurt Savcılığınca kara para aklama şüphesiyle genel merkezine  düzenlenen baskın nedeniyle yine zor durumda kaldı.Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/dev-bankadan-flas-karar-18-bin-ekonomi-2901089/Etiketler: ABD , Almanya , Video , Deutsche Bank , Londra , FrankfurtHaber okunma sayısı: 201

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER