Deniz piyadelerinin koruyucusu: ZAHA

06 Kasım 2018 Salı 01:31
deniz-piyadelerinin-koruyucusu-zaha

Türk savunma sanayisinin lider kara aracı üreticilerinden FNSS, Cakarta’da 7-10 Kasım’da düzenlenecek fuarda, sınıflarında yeni standartları tanımlayacak iki özel aracını ön plana çıkaracak. FNSS, seri üretime hazır orta ağırlık sınıfı tank Kaplan MT’yi ve Zırhlı Amfibi Hücum Araçları (ZAHA) konseptini ilk kez fuarda sergileyecek.

Seri üretime hazır hale gelen Kaplan MT, FNSS ve PT Pindad tarafından ortak bir çalışma kapsamında geliştirildi. Türkiye ve Endonezya arasında imzalanan Savunma Sanayii İş Birliği Anlaşması çerçevesinde geliştirilen aracın kalifikasyon testleri ağustos başında tamamlandı. Tank, kalifikasyon testleri kapsamında, tam ölçekli mayın prototipiyle mayın testinden başarıyla geçti, dayanıklılık testlerinde Java Adası’nda farklı arazi ve iklim koşullarında yaklaşık 2 bin kilometrelik rota izledi, atış testlerinde hareket halinde yine hareketli hedefleri tam isabetle vurdu.

ZAHA ise, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın amfibi zırhlı araç ihtiyacını karşılamak için geçen yıl imzalan sözleşme uyarınca FNSS tarafından geliştiriliyor. ZAHA’lar, amfibi harekatta hem birliklerin kıyıya güvenli şekilde çıkarılmasını sağlıyor hem de karaya çıktıktan sonra zırhlı personel taşıyıcı olarak görev yapıyor. Bu araçlar, harekatın amfibi hücum safhasında havuzlu çıkarma gemilerinden denize iniyor ve yüksek süratle gemi-kıyı intikalini yaparak, birliklerin koruma altında, en kısa zamanda karaya çıkmasını sağlıyor. ZAHA, karada ise diğer zırhlı araçlarla yan yana görev icra edebiliyor. l ANKARA AAKaynak: http://www.milliyet.com.tr/deniz-piyadelerinin-koruyucusu--siyaset-2772810/Haber okunma sayısı: 116

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

SAMSUN - HAVA DURUMU

SAMSUN

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ