Çerkezköy-Kapıkule demir yolu hattında imzalar atılıyor

09 Haziran 2019 Pazar 12:56
cerkezkoy-kapikule-demir-yolu-hattinda-imzalar-atiliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’in katılımıyla Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi Çerkezköy-Kapıkule kesimi için 11 Haziran'da imzalar atılacak.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı  Projesi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının Avrupa Birliği-Türkiye Mali İşbirliği  çerçevesinde IPA II Döneminde gerçekleştirileceği en büyük altyapı projeleri  arasında yer alıyor.

Projeye tahsis edilen IPA fonu Türkiye’ye IPA II döneminde tahsis  edilen toplam fonun yaklaşık yüzde 8’ini, ulaştırma sektörüne tahsis edilen fonun  ise yaklaşık yüzde 74’ünü oluşturuyor.

Türkiye’nin Bulgaristan sınırından İstanbul’a kadar uzanacak  Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı projesinin, bütçe büyüklüğü ve teknik  özelliklerinin yanı sıra TEN-T koridorlarına uygun olarak AB-Türkiye-Asya demir  yolu bağlantısını sağlaması da önem taşıyor.

Proje, Halkalı-Ispartakule, Ispartakule-Çerkezköy ve  Çerkezköy-Kapıkule olmak üzere 3 kısımdan oluşuyor. Projenin 155 kilometrelik  Çerkezköy-Kapıkule kesiminin inşası Avrupa Birliği ve Türkiye’nin ortak  finansmanıyla gerçekleştirilecek. Toplam 275 milyon avro AB fonu kullanılacak. 76  kilometrelik diğer kısımlar ise eş zamanlı olarak TCDD Genel Müdürlüğü tarafından  milli bütçe imkanlarıyla yapılacak.

Proje kapsamında Halkalı-Kapıkule arasında 231 kilometrelik güzergahta  çift hatlı, saatte 200 kilometre hızla yolcu ve yük taşınmasına imkan verecek  hızlı tren hattı inşa edilecek.

Projenin AB fonuyla finanse edilecek Çerkezköy-Kapıkule kesimi inşası  ihalesi tamamlandı. Sözleşme imza töreni ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit  Turhan ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian  Berger’in katılımıyla 11 Haziran’da saat 11.00’de The Ankara Hotel’de  gerçekleştirilecek.Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/cerkezkoy-kapikule-demir-yolu-ekonomi-2886692/Haber okunma sayısı: 318

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER