Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Eğitimde önemli düzenleme

17 Haziran 2019 Pazartesi 15:52
milyonlarca-kisiyi-ilgilendiriyor-egitimde-onemli-duzenleme

AK Parti TBMM Başkanlığı’na eğitim alanındaki düzenlemeleri içeren yasa teklifi verdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş tarafından açıklanan teklife göre, okula başlama yaşı 69 aya çıkarılıyor. Yurt açma izni Gençlik ve Spor Bakanlığı'na veriliyor. Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçiş süresi ise 3+1 olarak 4 yıla düşürülüyor.

Muş'un açıklamalarından öne çıkan başlıkları şöyle;

OKULA BAŞLAMA YAŞI DEĞİŞİYOR

İlkokula başlamaya yaşı 66 aydan 69 aya çıkartılıyor.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN

Sözleşmeli öğretmenlerin merakla beklediği… Sözleşmeli öğretmenler görev aldıkları zaman, 4 sene sözleşmeli artı 2 sene de 4 yılın sonunda kadroya geçtikten sonra aynı yerde görev yapmak durumundalar. Bu süreyi 3+1 olarak revize edilmesini teklif ediyoruz. Üç yıl sözleşmeli artı 1 yıl da kadroya atandıktan sonra bulundukları yerde görev yapıp daha sonra tayin isteme hakkına sahip olabilecekler. Buraya Diyanet İşleri’ndeki sözleşmeli personeli de ekliyoruz.

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ

Önümüzdeki salıdan yani yarından itibaren askerlik kanunuyla ilgili düzenlemenin görüşülmesine devam edeceğiz. Şu an geldiğimiz noktada grupların tavsiyelerini değerlendirdik. İnşallah yarından itibaren çalışmaları yürütüp cumaya kadar bu teklifin genel kuruldan geçmesini beklemekteyiz. Celplerle ilgili yetki savunma bakanlığındadır.Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/ak-parti-grup-baskanvekili-mehmet-siyaset-2890650/Etiketler: TBMM , eğitim , Ak Parti , muşHaber okunma sayısı: 82

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER