Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay açıkladı: İnsan odaklı yapay zeka Dijital Türkiye 2.0 sistemine geçeceğiz

16 Temmuz 2019 Salı 22:13
cumhurbaskani-yardimcisi-fuat-oktay-acikladi-insan-odakli-yapay-zeka-dijital-turkiye-20-sistemine-gececegiz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Normal şartlarda yıl  sonuna kadar tamamlanması planlanan 'Dijital Türkiye Versiyon 1.0', 6 ay erken tamamlanarak, kapsamdaki hizmetler Dijital Türkiye’ye entegre edilmiştir." dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen 11. Kalkınma Planı kabul  edildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, görüşmelerde milletvekillerinin  sorularını yanıtladı.

Oktay, 11. Kalkınma Planı'nı rekabetçi üretim ve verimliliğe  odaklanarak hazırladıklarını belirterek, "Ülkemizin teknolojide dışa  bağımlılığının azaltılmasını ve buna bağlı olarak imalat sanayisinde yapısal  dönüşümü sağlayabilmek için sektörel önceliklendirme yaklaşımını ortaya koyduk.  Bu çerçevede, imalat sanayisindeki tüm sektörlerin ticaret, üretim, katma değer,  istihdam ve teknoloji düzeylerini karşılaştıran ve sektörler arası ileri ve geri  bağlantılarının analizini yapan çalışmalarla ülkemize orta ve uzun vadede rekabet  gücü kazandırarak daha hızlı bir büyümeye yöneltecek sektörleri belirledik." diye  konuştu.

Bu kapsamda, plan dönemi sonunda imalat sanayi ihracatını 158,8 milyar  dolardan 210 milyar dolara çıkarmayı, yüksek teknolojili sektörlerin ihracat  içerisindeki payını yüzde 3,5’ten yüzde 5,5’e, orta-yüksek teknolojili  sektörlerin ihracat içerisindeki payını ise yüzde 36,4’ten yüzde 44,2’ye  çıkarmayı hedeflediklerine dikkati çeken Oktay, sanayileşme sürecinin güçlü bir  finansal yapı ile desteklenmesi için KOSGEB desteklerinin imalat sanayi  içerisindeki payını yüzde 48’den yüzde 75’e, Türk Eximbank desteklerinin ihracata  oranını da yüzde 26’dan yüzde 29’a çıkaracaklarını kaydetti.

Oktay, aynı şekilde kalkınma yatırım bankacılığı kredi hacmini yüzde  8,1’den yüzde 12’ye çıkaracak şekilde kaynak sağlamayı hedeflediklerini  vurguladı.

Sanayileşmenin hızlandırılması amacıyla belirlemiş oldukları öncelikli  sektörlerin imalat sanayi içerisindeki payını da yüzde 35’ten yüzde 43,4’e  çıkaracaklarına işaret eden Oktay, "Kalkınma Planı döneminde 'Teknoloji Odaklı  Sanayi Hamlesi Programı'nı ülkemizin ihtiyaçları ve kaynakları çerçevesinde  öncelikli sektörlerde belirlenecek ürünlerde entegre bir biçimde hayata geçirerek  sektörel önceliklendirmeye dayalı daha hızlı bir ekonomik büyüme patikasına  ulaşmayı sağlayacağız." şeklinde konuştu.

Yerli üretimin ve teknolojik kabiliyetlerin geliştirilmesi amacıyla  bağlayıcı ve yönlendirici karar almak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  başkanlığında Sanayileşme İcra Kurulunun oluşturulacağını belirten Oktay, "Kurul,  sanayileşmeye ilişkin ortak stratejileri geliştirecek, eşgüdümü sağlayacak,  uygulamaları izleyecek, kamu alımları ve yerli üretime ilişkin esas ve usulleri  belirleyecek, kamu idarelerinin ortak alım yapmalarını sağlayacak, sanayileşmeye  ilişkin bütçe kaynağının kullanılmasına karar verecektir." ifadelerini kullandı.

Savunma sanayisine yönelik attıkları adımlarla savunma sanayi  dışındaki sektörleri de hareketlendirmek istediklerini dile getiren Oktay,  konuşmasını şöyle sürdürdü:

"2013 yılında 1,6 milyar dolar olan savunma sanayi ihracatımız 2018  yılında 2,2 milyar dolara yükselmiştir. Plan dönemi sonunda ihracatın 10 milyar  dolara çıkartılması hedeflenmektedir. Savunma sanayi teknolojik kabiliyetlerin  geliştirilmesinde ve sivil kullanım imkanı olacak yeni ürünlerin geliştirilerek  imalat sanayisinin rekabet gücünün artırılmasında büyük önem taşımaktadır.  İnternet, GPS, ses tanıma gibi günlük hayatımızda yaygın olarak kullandığımız pek  çok öncü teknoloji savunma sanayi kökenlidir. Bugün çok konuşulan yapay zeka ve  robot teknolojilerinin gelişiminde de savunma sanayi öncülük yapmaktadır. Savunma  sanayinin kamu alımları ve kamu destekleri konusunda uluslararası anlaşmalarda  ayrıcalıklı bir konumu bulunmaktadır. Burada savunma sanayisinde gelişmelerin  sivil alanda da kullanılmasını teşvik ediyoruz."

Ar-Ge harcamalarını yüzde 1,8'e çıkaracağız

Ar-Ge çalışmalarına da değinen Oktay, 11. Kalkınma Planı dönemi  boyunca yapacakları yatırımlarla Ar-Ge harcamalarının milli gelire oranını yüzde  0,96’dan yüzde 1,8’e çıkaracaklarını söyledi.

Bu harcamalar içerisinde özel sektör payını da yüzde 56,9'dan yüzde  67'ye yükseltmeyi hedeflediklerini kaydeden Oktay, "Araştırma geliştirme işlevini  güçlü bir biçimde sürdürecek şekilde tam zamanlı eş değer Ar-Ge personel sayımızı  beş yılda ikiye katlayarak 154 binden 300 bine çıkaracak beşeri sermaye  yatırımlarını ve destekleri plan kapsamında öngörmüş durumdayız. Bununla ilgili  kuruluşlarımız detaylı çalışmalarını sürdürmektedir." dedi.

Fuat Oktay, sanayileşmenin gerektirdiği insan gücünün yetiştirilmesi  amacıyla plan döneminde eğitim yatırımlarına özel önem verdiklerini, bu kapsamda  mesleki ve teknik eğitim liselerine giden öğrencilerin toplam ortaöğretim  öğrencileri içerisindeki payını yüzde 34,9’dan yüzde 40’a, okullaşma oranını da  plan dönemi sonunda yüzde 100’e çıkaracaklarını vurguladı.

Oktay, rekabetçi üretim ve verimliliğe odaklandıkları bu plan  döneminde mesleki ve teknik eğitime yönelik laboratuvarlar ve atölyelerin  modernizasyonunu sağlayacaklarını belirterek, "Mesleki ve teknik eğitim ile  işgücü piyasası arasındaki bağı güçlendireceğiz. Bu fiilen başlamış bir  uygulamadır. İlgili sektörler, STK'ler ve organize sanayi bölgelerini de buna  dahil ederek nitelikli personel yetiştirmeyi hedefliyoruz." değerlendirmesinde  bulundu.

"Dijital Türkiye" projesi kapsamında atılan adımlara da değinen Oktay,  şöyle konuştu:

"Rekabetçi üretim ve iyi kamu yönetişiminin en önemli unsurlarından  biri olan, önceki adıyla 'e-devlet', şimdiki ismiyle 'Dijital Türkiye' ile ilgili  olarak da birkaç hususu belirtmek istiyorum. Bugün burada müjdelemek isterim ki,  normal şartlarda yıl sonuna kadar tamamlanması planlanan 'Dijital Türkiye  Versiyon 1.0, 6 ay erken tamamlanarak kapsamdaki hizmetler Dijital Türkiye’ye  entegre edilmiştir. Bunun getirdiği kolaylıklar görülmeye başlanmıştır. Hizmet  başına düşen ortalama evrak sayısı Dijital Türkiye Versiyon 1.0’ın tamamlanması  ile birlikte ortalama 3,81 oranından 0,35’e düşürülmüştür. Sıfır belge politikası  olarak adlandırdığımız bir kamu kurumu tarafından üretilen verinin diğer bir kamu  kurumu tarafından evrak olarak istenmemesi çalışmasına Kalkınma Planı döneminde  de devam edeceğiz. Cumhuriyetimizin 100. yılına giden süreçte yıllar itibarıyla  2019’da 1.1’i tamamlayacağız. 2023 Dijital Türkiye’sinde büyük verinin  kullanılmasıyla '2.0' diye adlandırdığımız insan odaklı yapay zekayı esas alan  Dijital Türkiye 2.0 sistemine geçeceğiz."

Oktay, Dijital Türkiye Versiyon 2.0 ile iş süreçleri, meslekler ve  teknoloji alanlarında bütüncül bir dönüşümü sağlayacaklarını, böylece ülkenin  ekonomik ve sosyal refahını daha üst seviyelere taşımış olacaklarını kaydetti.Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/cumhurbaskani-yardimcisi-fuat-gundem-2905889/Etiketler: Tayyip Erdoğan , bugün , dolar , TBMM , Eximbank , KOSGEB , e-devlet , Video , eğitim , Recep Tayyip ErdoğanHaber okunma sayısı: 265

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER